9 stycznia 2011

Antyczne Piękno funkcjonalne...

Na ogół nie lubię antyków - przepadam za nowoczesnością i funkcjonalnością. Ale nawet w bardzo nowoczesnym wnętrzu grzechem nie będzie postawienie takiego cuda...

Poniżej dwa piękne zegary które mnie urzekły:

Duży zegar komodowy pochodzący z Francji, z II połowy XIX wieku. Na postumencie z dekoracyjnie kanelowanego marmuru umieszczona okrągła tarcza zegara za szybką ze szkła kryształowego. Tarcza metalowa, emaliowana, cyfry rzymskie, obramowana dekoracjami z mosiądzu złoconego. Wokół postumentu girlandy mosiężne, na dole takie same ozdobne uchwyty. Górę stanowi rzeźba z brązu patynowanego przedstawiająca troje bawiących się dzieci.

 

~~~~~~


Zegar kominkowy pochodzi z francuskiej fabryki zegarów Frédérica Japy’a. Zegar powstał w drugiej połowie XIX wieku, sygnowany znakiem wytwórni Japy Freres oznaczony na odwrocie nr 1415. Okrągła sygnatura umieszczona na odwrocie upamiętania otrzymany w 1855 roku „Grand Medal Honour” na międzynarodowej wystawie Expo Universelle w Paryżu.  Obudowa zegara wykonana ze złoconego brązu cyzelowanego, tarcza porcelanowa ręcznie malowana z rzymskimi cyframi, dekoracyjne porcelanowe elementy ręcznie malowane.
4 komentarze:

  1. Własnie zaczynam urządzać nowe mieszkanko przyznaje że uwielbiam nowoczesny styl ale taki unikalny dodatek jak zegar na drugim zdjęciu nadałby wnętrzu oryginalnego klimatu masz racje cudeńka !!

    OdpowiedzUsuń
  2. pierwszy zegar jest rewelacyjny <3

    OdpowiedzUsuń